Expertise. Experience. Efficiency.
Vakhtang Gulua
Vakhtang Gulua is a junior associate at BGI, specializing in commercial law, education law, labor law, IP law and personal data protection as well as litigation and ADR.
Before joining BGI, Vakhtang worked as an associate with a different Georgian law firm, advising clients on complex regulatory matters and governmental filings.
Vakhtang has completed his bachelor's degree at Tbilisi State University and holds an LL.M. in Comparative Private and International Law from New Vision University.  After successfully completing a joint course organized by Harvard University and Tbilisi State University, Vakhtang was awarded a certificate of completion in copyright law from Harward University.
During his student years Vakhtang was actively engaged in formal public debates and distinguished himself as a successful participant of various debate competitions, often contributing to the debate community as a coach and an adjudicator at various high-profile events.
Vakhtang is a member of Georgian Bar Association and is admitted to practice law in Georgia.
Zaza Bibilashvili is a highly respected corporate and disputes lawyer with significant practical experience in real estate transactions. Clients note his creativity and availability.
Chambers Global - 2018
Zaza Bibilashvili is able to suggest winning strategies and is active across a range of contentious and non-contentious work, including real estate and intellectual property matters. Previous comments include: BGI Legal fields ‘a team of true professionals with good knowledge of law and a proper understanding of business needs`. It provides full-service support to leading multinational and Georgian clients, handling general legal matters alongside more complex financing, M&A, dispute resolution and capital markets mandates.
Legal 500 - 2016
Legal director Unana Gogokhia focuses on financial transactions, and stands out for her experience of capital markets and derivatives. Clients appreciate her ability to "look at the issue very scrupulously and bring up points in the transaction that none of the other parties spotted." Sandro Bibilashvili is increasingly recognised in the market. He is involved in some of the firm's biggest project finance mandates and has recently been active working on energy projects. Counsel Tamara Tevdoradze enters the rankings on the back of positive praise. "She is very reliable, accurate and punctual, thinks in a very logical way and has very strong arguments," a client says